obraz - eduroam_logo_trans.gif


obraz - logo_pionier1.png

Konfiguracja Windows XPJak podłączyć system Windows XP do sieci eduroam?

Aby podłączyć się do sieci eduroam konieczne jest posiadanie bezprzewodowej karty sieciowej obsługującej WPA i/lub WPA2.

Klikamy na Moje miejsca sieciowe a następnie Wyświetl połączenia sieciowe. Zaznaczamy Połączenie sieci bezprzewodowej i z menu kontekstowego dostępnego pod prawym przyciskiem myszki wybieramy opcję Włącz (jeśli jest wyłączone).:


Po włączeniu sieci bezprzewodowej otrzymamy komunikat o dostępnej w zasięgu sieci bezprzewodowej. Kliknięcie w dymek zaprowadzi nas do menu wyboru dostępnych sieci bezprzewodowych:Wybieramy sieć eduroam i klikamy znajdujący się poniżej przycisk Połącz lub dwukrotnie klikamy w wybraną sieć. System Windows poinformuje nas o braku możliwości autentykacji do sieci, z powodu braku odpowiedniego certyfikatu. Przechodzimy więc ponownie do okna Połączenia sieciowe i z menu kontekstowego wybieramy opcję Właściwości:
W zakładce Ogólne nie zmieniamy nic. Przechodzimy do zakładki Sieci bezprzewodowe i klikamy Właściwości:W oknie dialogowym wybieramy poniżej wymienione właściwości połączenia (szyfrowanie WPA i TKIP):Przechodzimy do zakładki Uwierzytelnianie i z menu rozwijanego wybieramy Typ protokołu EAP: (PEAP) Pozostałe opcje konfigurujemy jak poniżej:

obraz - SnapShot-2008129-9567.jpg

Następnie klikamy Właściwości, w polu Wybierz metode uwierzytelniania wybieramy Bezpieczne hasło (EAP-MSCHAP v2) oraz klikamy Konfiguruj.

obraz - eduroam-xp-cert1.jpg

W oknie, które nam się pojawi odznaczamy opcję Automatycznie użyj nazwy logowania i hasła (oraz domeny, jeżeli istnieje) systemu Windows. Po wykonaniu tych czynności klikamy Ok, Ok, Ok, Ok.

obraz - SnapShot-2008129-95618.jpg

Po wykonaniu tych czynności ukaże się nam dymek z informacją o konieczności wyboru certyfikatu lub innego poświadczenia dla połączenia z siecią eduroam. Wpisujemy nasz login do poczty uniwersyteckiej oraz hasło, w sposób podobny do poniższego:

obraz - SnapShot-2008129-1019.jpg

Uwaga! Dla pracowników Uniwersytetu Opolskiego zamiast "student.uni.opole.pl" należy wpisać "uni.opole.pl"

Na zakończenie, powinno wyświetlić się okienko informujące o certyfikacie serwera. Klikamy OK.

obraz - eduroam-xp-cert2.jpg

Jeśli wszystkie czynności wykonane zostały prawidłowo, w tej chwili mamy działające połączenie z siecią eduroam!


Centrum Informatyczne
tel. +48 77 452 70 90, +48 77 452 70 91, fax. +48 77 452 70 92
(godziny pracy: poniedziałek-piątek, 8.00-16.00)
e-mail: eduroam@uni.opole.pl

dol